Ψηφιακό εργαστήριο: “Ψευδείς Ειδήσεις και Παραπληροφόρηση”

25 Νοεμβρίου 2021

Οι δευτεροετείς και τριτοετείς φοιτητές τού Αξιολογημένου – Πιστοποιημένου Προγράμματος Σπουδών “Δημοσιογραφία με Δημόσιες Σχέσεις” τού KES College, συμμετείχαν μαζί με τον Συντονιστή του προγράμματος και γνωστό Δημοσιογράφο κ. Πάρη Ποταμίτη, την Πέμπτη 25 Νοεμβρίου, σε ψηφιακό - ηλεκτρονικό σεμινάριο με θέμα “Ψευδείς Ειδήσεις και Παραπληροφόρηση”  (Fake News).

Το ωριαίο διαδραστικό σεμινάριο - εργαστήριο, οργανώθηκε από το ερευνητικό κέντρο CARDET στο πλαίσιο τού ευρωπαϊκού έργου Wires-Crossed το οποίο χρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή.

Στόχος τού εργαστηρίου ήταν η πρακτική εξοικείωση και βοήθεια προς τους φοιτητές για την ανάπτυξη δεξιοτήτων και κριτικής σκέψης για μια πιο αποτελεσματική και πιο κριτική διαχείριση των ειδήσεων στον σύγχρονο ψηφιακό ηλεκτρονικό κόσμο.