Προσωπικός Προπονητής και Προπονητής Ομαδικών Προγραμμάτων Fitness

2 έτη/120 ECTS, Δίπλωμα

• Αξιολογημένο – Πιστοποιημένο Πρόγραμμα Σπουδών από τον Φορέα Διασφάλισης και Πιστοποίησης της Ποιότητας της Ανώτερης Εκπαίδευσης (ΔΙ.Π.Α.Ε.)

Η ανάγκη για άσκηση σε μια εποχή που η Τεχνολογία αντικατέστησε τη σωματική εργασία έχει γίνει απαραίτητη στις μέρες μας.  Έχει τεκμηριωθεί, ότι η ποιότητα της ζωής σχετίζεται τόσο με τη διατροφή όσο και με την άσκηση, και είναι επίσης αποδεδειγμένο ότι, τα άτομα που ασκούνται συστηματικά βελτιώνουν τη φυσική τους κατάσταση, μειώνουν τον κίνδυνο εμφάνισης χρόνιων παθήσεων, μειώνουν τον κίνδυνο για παχυσαρκία, βιώνουν περισσότερη ευφορία, έχουν μεγαλύτερη παραγωγικότητα και άλλα πολλά.

Το παρόν πρόγραμμα δημιουργείται ώστε να εξυπηρετήσει ανάγκες της κοινωνίας, οι οποίες προκύπτουν από την τάση όλο και περισσότερων ατόμων να ασκούνται όλο και πιο συχνά, για διατήρηση της υγείας τους.

Σκοπός του προγράμματος είναι να δώσει στους φοιτητές/τριες γνώσεις και δεξιότητες σε όλο το εύρος της εκγύμνασης, τόσο ως προσωπικοί προπονητές όσο και ως προπονητές ομαδικών προγραμμάτων ‘’Fitness’’. Περαιτέρω, γενικότερος σκοπός του προγράμματος είναι οι απόφοιτοι να μεταδώσουν την αναγκαιότητα της Δια Βίου Άσκησης, συμβάλλοντας έτσι στη βελτίωση της ποιότητας ζωής των πολιτών.

ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΕΞΑΣΚΗΣΗ

Το KES College έχει συμβληθεί με το εγκεκριμένο Γυμναστήριο “Oxygen Gym” στη Λευκωσία. Το Γυμναστήριο είναι πλήρως εξοπλισμένο με όλα τα απαραίτητα μέσα και μηχανήματα εκγύμνασης και βρίσκεται κοντά στις κτηριακές εγκαταστάσεις του KES College. Οι φοιτητές, στα πλαίσια των σπουδών τους, θα έχουν την ευχέρεια να χρησιμοποιούν με τους καθηγητές τους τις εγκαταστάσεις του Γυμναστηρίου, σε όλα τα μαθήματα τα οποία περιλαμβάνουν πρακτική εξάσκηση. Επίσης, θα μπορούν να ασκούνται ελεύθερα στο Γυμναστήριο στον ελεύθερο τους χρόνο.

• Τίτλος Σπουδών: Δίπλωμα Προσωπικού Προπονητή και Προπονητή Προγραμμάτων Fitness