Μεταξύ των πιο σημαντικών παραγόντων οι οποίοι συμβάλλουν στην υψηλή ποιότητα εκπαίδευσης του KES College είναι το περιβάλλον και η ατμόσφαιρα που επικρατεί: οι ομαλές διαπροσωπικές σχέσεις, ο σεβασμός της προσωπικότητας του φοιτητή και το ήθος του Κολλεγίου. Μέσα σ’ αυτά τα πλαίσια λειτουργούν φιλικές ανθρώπινες σχέσεις σε όλα τα επίπεδα. Οι καθηγητές κι οι εκπαιδευτές συνεργάζονται αρμονικά τόσο με την κάθε ομάδα όσο και με το κάθε άτομο της ομάδας, στην οποία διδάσκουν, για την επίτευξη πιο υψηλών επιπέδων.

Το Κεντρικό Φοιτητικό Συμβούλιο αναπτύσσει πρωτοβουλίες οι οποίες συμβάλλουν στην ανάπτυξη στενών συναδελφικών και κοινωνικών σχέσεων μεταξύ των φοιτητών των διαφόρων κλάδων, του διδακτικού προσωπικού και της Διεύθυνσης. Τέτοιες πρωτοβουλίες είναι η διοργάνωση εκδρομών και ταξιδιών στην Κύπρο και το εξωτερικό, η διοργάνωση χορών και συνεστιάσεων και άλλων εκδηλώσεων που συμβάλλουν στην ανάπτυξη και κοινωνική ευαισθητοποίηση των φοιτητών.

Επίσης στα διάφορα προγράμματα σπουδών διοργανώνονται ειδικοί εσωτερικοί διαγωνισμοί μεταξύ των φοιτητών που αναφέρονται στα κύρια θέματα των προγραμμάτων.

Οι ενέργειες αυτές δίχως άλλο συμβάλλουν δυναμικά στη δημιουργία ενός άνετου περιβάλλοντος, μέσα στο οποίο ο φοιτητής προχωρεί με επιτυχία και καλύπτει τους στόχους του όχι μόνο ως άτομο, αλλά και ως ένα ευαίσθητο μέλος της ευρύτερης κοινωνίας.

Τα πιο πάνω είναι από τις βασικές προτεραιότητες του KES College και καταβάλλεται πάντοτε προσπάθεια από τη Διεύθυνση και το προσωπικό, ώστε να υπάρχει αλληλοσεβασμός κι αλληλοϋποστήριξη μεταξύ όλων των μερών, για να υπάρχει αποτελεσματικότητα στην όλη λειτουργία του Κολλεγίου.

Διαλέξεις / Συζητήσεις / Σεμινάρια

Παράλληλα με τα πιο πάνω το KES College οργανώνει συχνά και άλλες εκδηλώσεις που συμβάλλουν σημαντικά τόσο στην προσφορά του γενικότερα στον τόπο μας, όσο και στην επαφή των φοιτητών μας με την περιρρέουσα ατμόσφαιρα και τα σύγχρονα θέματα που απασχολούν την κοινωνία μας. Μέσα στα πιο πάνω πλαίσια διακεκριμένοι επιστήμονες από την Κύπρο και το εξωτερικό δίνουν διαλέξεις και διευθύνουν ειδικά προγράμματα - σεμινάρια πάνω σε επίκαιρα θέματα που έχουν σχέση κυρίως με την υγεία, το περιβάλλον και την κοινωνία.