Οι σημαντικοί παράγοντες, οι οποίοι συμβάλλουν στην υψηλή ποιότητα εκπαίδευσης που παρέχει το KES College είναι, μεταξύ άλλων, το περιβάλλον και η ατμόσφαιρα που επικρατεί.

Οι ομαλές διαπροσωπικές σχέσεις, ο σεβασμός της προσωπικότητας του φοιτητή και το ήθος του Κολλεγίου είναι μερικές από τις κύριες αξίες που επικρατούν διάχυτα.

Στο πλαίσιο αυτό λειτουργούν αρμονικές αλλά και φιλικές ανθρώπινες σχέσεις ως επίσης και αγαστή συνεργασία σε όλα τα επίπεδα. Οι καθηγητές και οι εκπαιδευτές συνεργάζονται επικοδομητικά τόσο µε την κάθε ομάδα όσο και προσωπικά µε κάθε άτομο της ομάδας με στόχο την επίτευξη υψηλών επιπέδων μάθησης.

Επίσης, το Κεντρικό Φοιτητικό Συμβούλιο αναπτύσσει πρωτοβουλίες, οι οποίες συμβάλλουν στην ανάπτυξη στενών συναδελφικών και κοινωνικών σχέσεων μεταξύ των φοιτητών των διαφόρων Προγραμμάτων Σπουδών, του διδακτικού προσωπικού και της ∆ιεύθυνσης. Τέτοιες πρωτοβουλίες είναι η διοργάνωση εκδρομών και ταξιδιών στην Κύπρο και το εξωτερικό, η διοργάνωση χορών και συνεστιάσεων και άλλων εκδηλώσεων που συμβάλλουν στην ανάπτυξη και κοινωνική ευαισθητοποίηση των φοιτητών.

Ιδιαίτερης σημασίας είναι οι φιλανθρωπικές και άλλες πρωτοβουλίες που αναλαμβάνει το Κεντρικό Φοιτητικό Συμβούλιο, οι οποίες καλλιεργούν και εμπλουτίζουν τον εσωτερικό κόσμο των φοιτητών. Μερικές από αυτές τις πρωτοβουλίες είναι η αιμοδοσία που οργανώνεται σε συνεργασία µε την Τράπεζα Αίματος του Γενικού Νοσοκομείου Λευκωσίας, η Δειγματοληψία για Εγγραφή στο Αρχείο Δοτών Μυελού των Οστών του Καραϊσκάκειου Ιδρύματος, η ενεργός συµµετοχή των φοιτητών του Κολλεγίου σε διάφορους κοινωφελείς εράνους, η ετοιμασία και πώληση φαγητών και γλυκών που παρασκευάζονται από τους φοιτητές στο Κολλέγιο για φιλανθρωπικούς σκοπούς και η εβδομάδα αγάπης, κατά την οποία προσφέρονται υπηρεσίες στα εργαστήρια του Κολλεγίου για φιλανθρωπικούς σκοπούς.

Επίσης, στο πλαίσιο των διαφόρων Προγραμμάτων  Σπουδών του KES College διοργανώνονται  εσωτερικοί διαγωνισμοί μεταξύ των φοιτητών, οι οποίοι μέσα από τη δημιουργία ενός άνετου περιβάλλοντος, ο φοιτητής καταβάλλει κάθε δυνατή προσπάθεια, ξετυλίγοντας τον καλύτερό του εαυτό, ώστε δυναμικά και µε επιτυχία να αποδεικνύει τόσο σε ατομικό επίπεδο όσο και ως µέλος μιας ευρύτερης κοινωνίας, τις γνώσεις και δεξιότητες που απέκτησε.

Τα πιο πάνω αποτελούν, μεταξύ αλλων, ορισμένες από τις βασικές προτεραιότητες του KES College.

Πέραν των πιο πάνω, αξίζει να σημειωθεί ότι τόσο η ∆ιεύθυνση όσο και το προσωπικό του KES College καταβάλλουν κάθε προσπάθεια ώστε να υπάρχει αλληλοσεβασμός και  αλληλοϋποστήριξη µεταξύ όλων των µερών για να υπάρχει αποτελεσματική συνεργασία κατά τη λειτουργία του Κολλεγίου.