Γαστρονομικές Τέχνες

Eπικέντρωση στην Αρτοποιία και Ζαχαροπλαστική
2 έτη/120 ECTS, Δίπλωμα

• Αξιολογημένο Πρόγραμμα Σπουδών από τον Φορέα Διασφάλισης και Πιστοποίησης της Ποιότητας της Ανώτερης Εκπαίδευσης (ΔΙ.Π.Α.Ε)

Το διετές πρόγραμμα “Γαστρονομικές Τέχνες, Αρτοποιία και Ζαχαροπλαστική” είναι ένα επαγγελματικό πρόγραμμα σπουδών επιπέδου Διπλώματος στο οποίο πραγματοποιείται μια εκτενής θεωρητική κατάρτιση και πρακτική εξειδίκευση που απαιτείται στον χώρο των επιχειρήσεων φιλοξενίας, τροφοδοσίας και εστιατορίων. Η φοίτηση στο πρόγραμμα περιλαμβάνει τις ακόλουθες δύο κατευθύνσεις: α) Γαστρονομικές Τέχνες, β) Αρτοποιία – Ζαχαροπλαστική. Επιλέγοντας ανάμεσα στις δύο κατευθύνσεις, οι φοιτητές έχουν την ευκαιρία να ενταχθούν στον χώρο των επισιτιστικών τεχνών και της αρτοποιίας – ζαχαροπλαστικής και να αποκτήσουν τις γνώσεις και δεξιότητες που απαιτούνται για να γίνουν επαγγελματίες μάγειρες, αρτοποιοί και ζαχαροπλάστες. Το πρόγραμμα μπορεί επίσης να βοηθήσει άτομα τα οποία επιθυμούν να αποκτήσουν την απαραίτητη εξειδικευμένη γνώση και δεξιοτεχνία στους εν λόγω τομείς.

Το εν λόγω πρόγραμμα σπουδών περιλαμβάνει θεωρητικά και επαγγελματικά μαθήματα που συνοδεύονται από τη σχετική πρακτική άσκηση. Το πρόγραμμα προσφέρει στους φοιτητές πλούσιες εμπειρίες και γνώσεις αναφορικά με την εθνική και τη διεθνή κουζίνα, την αρτοποιία και ζαχαροπλαστική, όπως επίσης την οινολογία και την τραπεζοκομία, μέσω πρακτικών και θεωρητικών μαθημάτων. Οι φοιτητές εφαρμόζουν τις αποκτηθείσες γνώσεις και δεξιότητες μέσω εργασιών τύπου project και με εργασίες στα εργαστήρια όπου αναπτύσσουν παραγωγικές δεξιότητες στις επισιτιστικές τέχνες με τη δημιουργία των δικών τους πιάτων και μενού. Οι φοιτητές μαθαίνουν τα εθνικά και τα ευρωπαϊκά πρότυπα, όπως επίσης τους νόμους και κανονισμούς αναφορικά με την ασφάλεια των τροφίμων, ενώ παράλληλα μαθαίνουν πώς να αξιοποιούν και να εφαρμόζουν σωστά τις γνώσεις αυτές.

Η όλη φοίτηση στο πρόγραμμα ενισχύεται και ισχυροποιείται με τα δύο μαθήματα πρακτικής άσκησης, τα οποία είναι υποχρεωτικά για όλους τους φοιτητές. Το Κολλέγιο θεωρεί τα μαθήματα πρακτικής άσκησης ως πολύ σημαντικά, τόσο για την ανάπτυξη και εμπέδωση των δεξιοτήτων και των ικανοτήτων των φοιτητών, όσο και για τη διασύνδεση της εκπαίδευσης που προσφέρει το Κολλέγιο με τον πραγματικό κόσμο της εργασίας. Το Κολλέγιο έχει διαμορφώσει συνεργασίες με μεγάλες επιχειρήσεις του τομέα και σε όλους τους φοιτητές που συμπληρώνουν με επιτυχία το 2ο και 4ο εξάμηνο δίνεται η ευκαιρία να τοποθετηθούν για πρακτική άσκηση διάρκειας τεσσάρων μηνών.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ

H Παγκόσμια Οργάνωση των Αρχιμαγείρων (World Association of Chefs Societies - WACS), μετά από ενδελεχή μελέτη των προγραμμάτων και της υποδομής του KES College αναφορικά με τις Γαστρονομικές Τέχνες, αναγνώρισε ότι “το KES College πληροί και σε κάποιες περιπτώσεις ξεπερνά τα κριτήρια της Παγκόσμιας Οργάνωσης Αρχιμαγείρων αναφορικά με την Ποιοτική Εκπαίδευση στις Γαστρονομικές Τέχνες”. Για το σκοπό αυτό, η Παγκόσμια Οργάνωση των Αρχιμαγείρων εξέδωσε σχετική πιστοποίηση και απέστειλε συγχαρητήρια επιστολή στο KES College.

• Τίτλος Σπουδών: Δίπλωμα στις Γαστρονομικές Τέχνες, Αρτοποιία και Ζαχαροπλαστική