Webinar: «Ιός των ανθρώπινων θηλωμάτων: πρόληψη και έγκαιρη διάγνωση»

07 Ιανουαρίου 2022

Tα Προγράμματα Σπουδών «Διοίκηση Ιατρικών Επισκεπτών» και «Βοηθοί (Τεχνικοί) Φαρμακείου» του KES College για άλλη μια φορά πρωτοπορούν και συμβάλλουν ενεργά στη δημόσια ενημέρωση για θέματα που απασχολούν την υγεία και διοργανώνουν το διαδικτυακό σεμινάριο (Webinar). με τίτλο:

«Ιός των ανθρώπινων θηλωμάτων: πρόληψη και έγκαιρη διάγνωση», την Πέμπτη, 27 Ιανουαρίου 2022, στις 16.00 με 17.30 μμ.

Το Webinar στηρίζουν ο Παγκύπριος Σύλλογος Καρκινοπαθών και Φίλων (ΠΑΣΥΚΑΦ) και η Ελληνική HPV Εταιρεία.

Ο ιός των ανθρωπίνων θηλωμάτων (HPV - Human Papilloma Virus) έχει χαρακτηρισθεί ως η αιτία για περίπου το 5,2% από το σύνολο όλων των καρκίνων παγκοσμίως (de Martel et al., 2012). Η λοίμωξη από τον ιό HPV συνδέεται με σχεδόν όλους τους καρκίνους του τραχήλου της μήτρας και με ένα σημαντικό ποσοστό των πρωκτογεννητικών καρκίνων (του αιδοίου, του κόλπου, του πέους και του πρωκτού) και του καρκίνου του στοματοφάρυγγα (Bosch et al., 2013). Επιπλέον, σχετίζεται και με άλλες βλάβες του δέρματος και του βλεννογόνου όπως τα κονδυλώματα και τα καλοήθη θηλώματα. Οι λοιμώξεις αυτές αποκτώνται σχεδόν αποκλειστικά μέσω της σεξουαλικής έκθεσης στο δέρμα και στους βλεννογόνους. Ο ιός των ανθρώπινων θηλωμάτων (HPV) μπορεί να μολύνει τόσο άντρες όσο και γυναίκες, ωστόσο η κακή πρόγνωση εμφανίζεται πολύ μεγαλύτερη στις γυναίκες λόγω της υψηλής ευπάθειας των κυττάρων του τραχήλου της μήτρας στη μόλυνση από τον HPV. Η ύπαρξη μόλυνσης με τον ιό HPV και στους δύο σεξουαλικούς συντρόφους ποικίλει, από 40% μέχρι 60%.

Στο Webinar θα συμμετάσχουν διακεκριμένοι επιστήμονες-ιατροί με σχετικές ομιλίες ενώ παράλληλα θα ανακοινωθούν τα αποτελέσματα του ερευνητικού έργου: «Η ανάδειξη του επιπέδου ενημέρωσης των νέων σχετικά με τον ιό των ανθρώπινων θηλωμάτων (HPV)», το οποίο πραγματοποιείται από τους φοιτητές του Προγράμματος Σπουδών που οδηγεί σε Πτυχίο «Διοίκησης Ιατρικού Επισκέπτη» του KES College.

Το KES College είναι πάντοτε ευαισθητοποιημένο σε θέματα που αφορούν την υγεία και  πρωτοστατεί με όλα τα μέσα που έχει στη διάθεσή του για τη διαφώτιση και την ενημέρωση του κοινού.