Συμμετοχή του KES College σε σεμινάριο με θέμα την “Ενεργητική Διδασκαλία, Μάθηση και Αξιολόγηση με επίκεντρο τον Φοιτητή / τη Φοιτήτρια”

21 Σεπτεμβρίου 2022

Ο Φορέας Διασφάλισης και Πιστοποίησης της Ποιότητας της Ανώτερης Εκπαίδευσης, στα πλαίσια της αποστολής του για τη συνεχή αναβάθμιση των ιδρυμάτων ανώτερης εκπαίδευσης, διεξήγαγε με επιτυχία διήμερο σεμινάριο με θέμα την “Ενεργητική Διδασκαλία, Μάθηση και Αξιολόγηση με επίκεντρο τον Φοιτητή / τη Φοιτήτρια”. Το σεμινάριο διεξάχθηκε στη Λευκωσία στις 6-7 Σεπτεμβρίου. Εκεί παρευρέθηκαν μέλη από ιδρύματα ανώτερης εκπαίδευσης της Κύπρου. Το KES College αντιπροσώπευσαν οι Δρ. Βάσιας Βασιλειάδης, Διευθυντής Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και η Δρ. Χριστίνα Γεννάρη, Λειτουργός Εκπαίδευσης και Ανάπτυξης Αναλυτικών Προγραμμάτων.

12 00000002

Κύριες ομιλήτριες και συντονίστριες του διήμερου σεμιναρίου ήταν οι καθηγήτριες – ειδικοί στη φοιτητό-κεντρική διδασκαλία και μάθηση –  Sabine Hoidn, University of St. Gallen της Ελβετίας και Manja Klemenčič, Harvard University των ΗΠΑ. Κεντρικός άξονας του σεμιναρίου ήταν η προαγωγή της ενεργούς συμμέτοχης των φοιτητών κατά τη διάρκεια της διδασκαλίας και η εμπλοκή τους στην ανάπτυξη μαθησιακών στόχων. Στα πλαίσια του σεμιναρίου, οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τις διάφορες πρακτικές σχεδιασμού μαθημάτων με επίκεντρο τους φοιτητές, τις διαδικασίες δημιουργίας θεσμικών πλαισίων για ενεργοποίηση της μάθησης, να μοιραστούν εμπειρίες και προτάσεις για καλές εκπαιδευτικές πρακτικές στα πλαίσια της ανώτερης εκπαίδευσης και να προτείνουν διαδικασίες πρακτικής εφαρμογής τους. Το διήμερο σεμινάριο έκλεισε με ομιλίες για τη συνδρομή της τεχνολογίας στη φοιτητό-κεντρική διδασκαλία και αναπτύχθηκε συζήτηση μεταξύ των συμμετεχόντων αναφορικά με τα προβλήματα εξισορρόπησης των αναγκών και των προσδοκιών των εκπαιδευτικών και των αναγκών και προσδοκιών των φοιτητών.