Συμμετοχή διδασκόντων στο Ευρωπ. Πρόγραμμα «Online Schooling»

01 Νοεμβρίου 2021

Οι προκλήσεις της εποχής έχουν αναδείξει τη διαδικτυακή διδασκαλία ως κύριο μοχλό στην παροχή της εκπαίδευσης, εντονότερα τα τελευταία δύο περίπου χρόνια. Το KES College αφουγκράζεται τις ανάγκες των φοιτητών του και επιδιώκει την αέναη ανάπτυξη και βελτίωση των εκπαιδευτικών υπηρεσιών που παρέχει.

Αναγνωρίζοντας, λοιπόν, ότι η παιδαγωγική διαδικασία που χρησιμοποιείται στη διαδικτυακή διδασκαλία χαρακτηρίζεται από πολλές ιδιαιτερότητες και απαιτεί εξειδικευμένους χειρισμούς και προσωπικό, συμμετέχει ενεργά ως εταίρος στο  Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus+ “Online Schooling”.

Το “Online Schooling” πραγματοποιείται σε συνεργασία με αξιόλογα εκπαιδευτικά ιδρύματα από τη Τσεχία, την Τουρκία, την Νορβηγία και την Εσθονία και έχει ως σκοπό την ανάπτυξη μεθοδολογιών διαδικτυακής διδασκαλίας. Παράλληλα, το πρόγραμμα στοχεύει στη γεφύρωση του χάσματος μεταξύ εκπαιδευτικών και τεχνολογίας για τη διασφάλιση της επιτυχούς διδασκαλίας, καθώς και στην ανάπτυξη διαθέσιμων ανοιχτών εκπαιδευτικών πόρων.

Οι καθηγητές των Αξιολογημένων – Πιστοποιημένων Προγραμμάτων Σπουδών «Διοίκηση Ιατρικών Επισκεπτών» (4 έτη/Πτυχίο), «Βοηθοί (Τεχνικοί) Φαρμακείου» (2 έτη/Δίπλωμα) και «Αισθητική και Διαχείριση Μονάδων Αισθητικής» (4 έτη/Πτυχίο), ταξίδεψαν στην πόλη Βάλγκα της Εσθονίας και παρακολούθησαν εντατικά σεμινάρια για μια εβδομάδα, με στρογγυλές τράπεζες και workshops, με θέματα γύρω από τη διαδικτυακή εκπαίδευση.

Πιο συγκεκριμένα, μέσα από την ανταλλαγή ιδεών από τους συμμετέχοντες από όλες τις χώρες, αναπτύχθηκαν διάφορα μοντέλα ως προς την απόκτηση δεξιοτήτων και ικανοτήτων από τους καθηγητές και τους φοιτητές, για να διδάξουν και να μάθουν, αντίστοιχα, μέσα από το διαδίκτυο. Επιπλέον, δόθηκε έμφαση στην προώθηση της επαγγελματικής ανάπτυξης των εκπαιδευτικών και στη μεθοδολογία ανάπτυξης διαδικτυακών μαθημάτων, με σκοπό την παροχή διαδικτυακής διδασκαλίας και μάθησης σε υψηλή ποιότητα.

Έγινε εντατική εκμάθηση διάφορων εκπαιδευτικών πόρων και διαδικτυακών εργαλείων, ενώ από τη μεριά τους, οι καθηγητές του KES College παραχώρησαν επίσης σεμινάριο για τα διαδικτυακά εργαλεία που εφαρμόζονται με επιτυχία στο κολλέγιο.

IMG 1873

Τέλος, οι συμμετέχοντες μοιράστηκαν τις εμπειρίες τους ως προς την αντιμετώπιση της πανδημίας και τον τρόπο χειρισμού των διαδικτυακών μαθημάτων, για βέλτιστες πρακτικές στη διαδικτυακή διδασκαλία και νέους τρόπους ορθής μάθησης, οι οποίοι αυξάνουν τα κίνητρα των φοιτητών για μελέτη εξ αποστάσεως.

Το Πρόγραμμα “Online Schooling” περιλαμβάνει ακόμα μια συνάντηση εκπαίδευσης διδακτικού προσωπικού των συνεργατών από όλες τις χώρες, αυτή τη φορά στο Τρόντχαϊμ της Νορβηγίας, ενώ αναμένεται να πραγματοποιηθεί και η συνάντηση των Συντονιστών του έργου στο Έντρεμιτ της Τουρκίας. Τελικός στόχος είναι η δημιουργία εγχειριδίου για εκπαιδευτικούς, η συγγραφή Οδηγού Αξιολόγησης, η συλλογή πόρων Προγραμμάτων Σπουδών και φυσικά η ανάπτυξη ψηφιακών εργαλείων για διαδικτυακή διδασκαλία.

Το KES College ανέκαθεν ακολουθούσε τις εξελίξεις στα εκπαιδευτικά δρόμενα και για ακόμη μια φορά πρωτοπορεί. Το διδακτικό προσωπικό του KES College αποτελείται από εξαιρετικούς επιστήμονες και αναγνωρισμένους στο χώρο επαγγελματίες. Η άρτια κατάρτιση στη διαδικτυακή διδασκαλία και στη χρήση ψηφιακών εργαλείων αποτελεί προτεραιότητα του KES College. Μέσα από τη συνεχή επιμόρφωση του διδακτικού προσωπικού και τη συμμετοχή στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus+ “Online Schooling” το KES College συνεισφέρει δυναμικά στην παροχή ποιοτικής εκπαίδευσης στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση της Κύπρου.