Σεμινάριο παρασκευής καλλυντικών για φοιτήτριες του πτυχίου “Αισθητικής και Διαχείρισης Μονάδων Αισθητικής”

13 Μαΐου 2022

Στις 13 Μαΐου 2022, πραγματοποιήθηκε το Σεμινάριο Παρασκευής Καλλυντικών για τις φοιτήτριες του Αξιολογημένου – Πιστοποιημένου Προγράμματος Σπουδών που οδηγεί σε Πτυχίο «Αισθητικής και Διαχείρισης Μονάδων Αισθητικής» του KES College.

Το σεμινάριο πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια της συνεχούς επιμόρφωσης και παροχής γνώσεων από το KES College, που θα εφοδιάσουν τις μελλοντικές Επαγγελματίες Αισθητικούς με δεξιότητες, που θα τις κάνουν να ξεχωρίσουν.

Το σεμινάριο, που παραχωρήθηκε δωρεάν για όλες τις φοιτήτριες, οργανώθηκε και πραγματοποιήθηκε από τις καθηγήτριές τους, Δρ. Μηλιώτου Ανδρούλλα, Συντονίστρια Πτυχίου «Διοίκησης Ιατρικών Επισκεπτών» και Διπλώματος «Βοηθός (Τεχνικός) Φαρμακείου και Δρ. Σιαφάκα Πανωραία, Ανώτερη Λέκτορα.

Η διδασκαλία έγινε με ενεργητική μάθηση (hands-on learning), δηλαδή οι ίδιες οι φοιτήτριες ασχολήθηκαν με την παρασκευή καλλυντικών, όπως προστατευτικές κρέμες, ενυδατικές κρέμες χεριών, bath bombs, αρωματικών σαπουνιών και πολλά άλλα. Οι φοιτήτριες πειραματίστηκαν με διάφορες παρασκευές, με τη χρήση διαφορετικών χρωστικών, αιθέριων ελαίων (avocado oil, jasmine oil, sandlewood, bubble gum, κτλ), αλλά και διάφορους τύπους ελαίου (καστορέλαιο, αμυγδαλέλαιο, λάδι καρύδας, jojoba oil, κτλ).

Το σεμινάριο ήταν πολύ ενδιαφέρον για τις φοιτήτριες, αφού πολλές από αυτές εξέφρασαν την επιθυμία τους για τη μελλοντική τους δραστηριοποίηση στην παρασκευή καλλυντικών (με όλες τις ενδεδειγμένες διαδικασίες), για την αναβάθμιση των υπηρεσιών που θα παρέχουν στα Ινστιτούτα Αισθητικής που θα διαχειρίζονται.

Η διεύρυνση των οριζόντων και η άριστη κατάρτιση των φοιτητών αποτελούν βασικούς άξονες στην εκπαίδευση που παρέχει το KES College, προετοιμάζοντάς τους για να διαπρέψουν στην αγορά εργασίας.