Σεμινάριο/ Εργαστήρι στο KES COLLEGE με θέμα  “ Συνδυάζοντας τα Βότανα και τα Λαχανικά με τη Μαγειρική”

Σεμινάριο/ Εργαστήρι στο KES COLLEGE με θέμα “ Συνδυάζοντας τα Βότανα και τα Λαχανικά με τη Μαγειρική”

14 Δεκεμβρίου 2022

Για άλλη μια χρονιά, το KES COLLEGE διοργανώνει σεμινάρια/διαλέξεις στους φοιτητές του με σκοπό τον εμπλουτισμό των γνώσεων και εμπειριών τους. Τα σεμινάρια αυτά πραγματοποιούνται από επίλεκτους εκπαιδευτές τουλάχιστον δύο φορές το μήνα με πληθώρα θεμάτων.

Την Τρίτη, 13 Δεκεμβρίου 2022 πραγματοποιήθηκε με απόλυτη επιτυχία το σεμινάριο υπό τύπο εργαστηρίου με θέμα "Συνδυάζοντας τα Βότανα και τα Λαχανικά με τη Μαγειρική" στο οποίο έγινε παρουσίαση για τα κυριότερα βότανα της Κύπρου από τους φοιτητές του Προγράμματος Σπουδών “Κηποτεχνία και Σχεδιασμός Κήπου” του Κολλεγίου και την καθηγήτριά τους κα. Αντωνία Στέλικου.

Η καλλιέργεια αρωματικών φυτών σχετίζεται με πολλούς τομείς της ζωής μας στην Κύπρο. Καθημερινά, συναντούμε τα βότανα στην κουζίνα (μαγειρική, ζαχαροπλαστική), σε βοτανικούς κήπους στα σπίτια, σε χώρους περιβαλλοντικής εκπαίδευσης και σε κάμπους σε άγρια μορφή.

Τα πιο γνωστά βότανα στην Κύπρο είναι ο Βασιλικός ο πλατύφυλλος, ο Δυόσμος, η Ρίγανη, το Θυμάρι, το Δενδρολίβανο, η Σπατζιά ή κοινός Φασκόμηλο και ο Άνηθος.

Λόγω του κλίματος της Κύπρου τα αρωματικά φυτά έχουν μεγάλη εμπορική αξία ιδιαίτερα την περίοδο από τον Μάρτιου έως και τον Νοέμβριο, δηλαδή την περίοδο τουριστικής ανάπτυξης. Η ζήτηση αρωματικών φυτών παρουσιάζεται αυξημένη ιδιαίτερα στα ξενοδοχεία και τα εστιατόρια.

Στο εν λόγω σεμινάριο/εργαστήρι έγινε αναφορά στα εξής βότανα: Ρίγανη, Βασιλικό, Θυμάρι και Δυόσμο και χρησιμοποιήθηκαν χόρτα από τον λαχανόκηπο του Κολλεγίου, τον οποίο επιμελούνται οι φοιτητές της Σχολής Περιβαλλοντικών Σπουδών, όπως μαρούλια, μαϊντανό, σπανάκι κ.ά.

Ως γνωστό, τα βότανα προσφέρουν τη γεύση και το άρωμά τους στα φαγητά και τα κάνουν πιο ελκυστικά ή κάποιες φορές, τα αναδεικνύουν. Δόθηκαν πολύτιμες συμβουλές στους φοιτητές αναφορικά με το πως να χρησιμοποιούν σωστά τα βότανα στις διάφορες συνταγές τους ώστε τα φαγητά τους να είναι νόστιμα και ταυτόχρονα ωφέλιμα για την υγεία.

Τα βότανα αξιοποιήθηκαν επί τόπου σε διάφορες συνταγές από τους φοιτητές των Γαστρονομικών Τεχνών του KES COLLEGE υπό την καθοδήγηση του καθηγητή τους κ. Γιώργου Πισιήλη.

Τα αποτελέσματα του σεμιναρίου / εργαστηρίου αυτού ήταν εξαιρετικά αποδεικνύοντας ότι η φύση μπορεί να συνδυαστεί ευεργετικά σε όλους τους τομείς της ζωής μας!