Προγράμματα Σπουδών Αισθητικής του KES College και Aegeo Spas

09 Αυγούστου 2022

Σταθερή και δυνατή συνεργασία από το 2017

Στα πλαίσια της επαγγελματικής αποκατάστασης των αποφοίτων του, το KES College μέσω της συνεργασίας του με την Aegeo Spas, την μεγαλύτερη εταιρεία διαχείρισης κέντρων ευεξίας (Spa) σε Ελλάδα, Κύπρο και Βουλγαρία, δίνει την ευκαιρία σε φοιτήτριες και απόφοιτες των Αξιολογημένων - Πιστοποιημένων Προγραμμάτων Σπουδών της «Αισθητικής» και «Αισθητικής και Διαχείρισης Μονάδων Αισθητικής» να εργαστούν σε πραγματικό περιβάλλον εργασίας και να εκπαιδευτούν σε εξειδικευμένα θέματα εφαρμογής αισθητικών θεραπειών προσώπου και σώματος, κυρίως για ευεξία και χαλάρωση.

Όπως δηλώνει ο επικεφαλής της Aegeo Spas κος Χνάρης Ζαχαρίας:  «η σωματική και η πνευματική ευεξία είναι η βάση για μια ισορροπημένη και ευτυχισμένη ζωή. Η συνεχής αναζήτηση γύρω από το ευ ζην, μας οδήγησαν το 2007 να ξεκινήσουμε την εταιρεία μας, αλλά και ένα αέναο ταξίδι, στο πλαίσιο του οποίου, μαθαίνουμε διαρκώς, καινοτομούμε, γνωρίζουμε ξεχωριστούς ανθρώπους και μεγαλώνουμε. Έμπνευση και όραμά μας, το να προσφέρουμε σε ανθρώπους από όλο τον κόσμο τη δυνατότητα να εξερευνήσουν μέσα από ειδικά σχεδιασμένες θεραπείες και προϊόντα τον πλούτο της ελληνικής γης και φιλοσοφίας με όλες τους τις αισθήσεις».

Σήμερα, 14 χρόνια μετά η Aegeo Spas συνεργαζεται με 286 ξενοδοχειακές μονάδες σε Ελλάδα, Κύπρο και Βουλγαρία και απασχολούν 1500 εργαζόμενους στις ειδικότητες της Αισθητικής, της Φυσικοθεραπείας, της Προπονητικής και στο Management.

Η ομάδα του τμήματος Ανθρωπίνων Πόρων αναφέρει: «η ζωή στην Aegeo Spas θα σας χαρίσει πολύτιμες εργασιακές εμπειρίες, αλλά και σχέσεις ζωής που θα σας κάνουν να νιώσετε πως ανήκετε σε μια πραγματική οικογένεια! Στόχος μας είναι να σχεδιάζουμε το ατομικό career path του κάθε συνεργάτη μας και να συμβάλουμε στην επαγγελματική του ανάπτυξη και σταδιοδρομία. Με αυτό τον τρόπο αισθανόμαστε ότι ταυτόχρονα συμβάλλουμε στην εξέλιξη της ευεξίας δημιουργώντας νέους επαγγελματίες στον κλάδο. Με το KES College έχουμε μία σταθερή και δυνατή συνεργασία από το 2017. Εμπιστευόμαστε απόλυτα το πρόγραμμα σπουδών του κολλεγίου και οι απόφοιτοι έχουν πλήρη και ολοκληρωμένη κατάρτιση στο χώρο του Wellness και της Αισθητικής. Μαζί δημιουργούμε μία νέα γενιά ευεξίας!»

Αδιαμφισβήτητη απόδειξη των παραπάνω αποτελούν οι πιο κάτω δύο περιπτώσεις φοιτητριών μας:

• Κουλαπή Ειρήνη - θεραπεύτρια Golden Coast: Η οποία εκτελεί θεραπείες προσώπου, θεραπείες σώματος, μασάζ προσώπου, μασάζ σώματος και υπηρεσίες άκρων. Έχει στα καθήκοντά της την ευταξία του χώρου της και την άριστη εξυπηρέτηση του επισκέπτη. Ρωτώντας την ίδια για την εμπειρία της καθ’όλη τη διάρκεια της συνεργασίας μας, η απάντηση της ήταν «Εμπειρία ζωής, γεμάτη νέες γνωριμίες, δεξιότητες και επαγγελματική καθοδήγηση από εξειδικευμένα άτομα. Η εμπειρία αυτή βάζει σημαντικά θεμέλια για μια επιτυχημένη καριέρα στον τομέα της αισθητικής. Συστήνω σε κάθε φοιτητή να ζήσει αυτή την αξέχαστη εμπειρία
  • Παναγή Βασιλική -  Assistant Spa ManagerΩς βοηθός Manager απασχολείται κυρίως με τις προωθητικές ενέργειες του υποκαταστήματος και την διοίκηση της ομάδας της . Έχει στα καθήκοντά της την επίτευξη του οικονομικού στόχου του υποκαταστήματός της, τη διοίκηση της ομάδας της ενώ φροντίζει για την άψογη συνεργασία του Spa με τα υπόλοιπα τμήματα του ξενοδοχείου. Είναι το δεξί χέρι της Spa manager. Αναφορικά με την συνεργασία της με την Aegeo Spas δήλωσε: «Μία σημαντική εμπειρία για την καριέρα κάθε αισθητικού. Αποκτάς καινούργιες δεξιότητες, γνώσεις, εμπειρία, και γνωρίζεις σημαντικούς ανθρώπους που έχουν καθοριστικό ρόλο στην καριέρα σου. Είναι μία εμπειρία που προτείνω ανεπιφύλακτα στον καθένα

Το KES College, με τη 43χρονη εμπειρία του στην Προσφορά Αξιολογημένων - Πιστοποιημένων Προγραμμάτων Σπουδών Αισθητικής, στοχεύει στην ολοκληρωμένη εκπαίδευση και κατάλληλα καταρτισμένων Αισθητικών και στην απόκτηση τέτοιων εμπειριών και γνώσεων, ώστε να διασφαλίσει  την μετέπειτα επαγγελματική εξέλιξη αλλά και ανέλιξή τους ως Επαγγελματίες Αισθητικοί!

Για περισσότερες πληροφορίες για τα Προγράμματα Σπουδών Αισθητικής του KES College, μπορείτε να επικοινωνήσετε με την Υπηρεσία Σπουδών και Φοιτητικής Μέριμνας του κολλεγίου στο τηλέφωνο 22875737 ή στο https://www.kescollege.ac.cy/programmata-spoudon/sxoli-epaggelmaton-ygeias .