Πρακτική εξάσκηση και σεμινάρια μαγειρικής στους φοιτητές Επισιτιστικών Σπουδών

10 Μαρτίου 2020

Τα Αξιολογημένα – Πιστοποιημένα Προγράμματα Σπουδών της Σχολής Επισιτιστικών, Ξενοδοχειακών και Τουριστικών Σπουδών του KES College στο πλαίσιο των μαθημάτων τους, είχαν, κατά το δεύτερο εξάμηνο του ακαδημαϊκού έτους 2019 - 2020,  πολλές ασκήσεις πρακτικής και ποικίλα σεμινάρια μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής με σκοπό οι φοιτητές να εξασκηθούν και να εφαρμόσουν τις γνώσεις που απέκτησαν στην πράξη καθώς επίσης και για να διδαχτούν νέες τεχνικές και κουζίνες από το διεθνή χώρο.

Ιταλική Κουζίνα - 11/02/2020

Στο πλαίσιο του μαθήματος «Πρακτική Μαγειρικής», στόχος ήταν να παραχθεί ένα επαγγελματικό μπουφέ Διεθνούς Κουζίνας ως επίδειξη των γνώσεων και των ικανοτήτων των φοιτητών. Στην Ιταλική Κουζίνα, επιλέχθηκε ως Chef η φοιτήτρια Danka Tondorova όπου μαζί με τους συμφοιτητές της και υπό την καθοδήγηση του έμπειρου εκπαιδευτή τους Σεφ κ. Σάββα Σάββα, ετοίμασε ένα μπουφέ με διάφορα παραδοσιακά φαγητά της Ιταλικής Κουζίνας.

Italian Cuisine 1
Italian Cuisine 2
Italian Cuisine 3
Italian Cuisine 4
Italian Cuisine 5
Italian Cuisine 6

Σεμινάριο Ζαχαροπλαστικής - 14/02/2020

Κατά την Ημέρα των Ερωτευμένων, στις 14 Φεβρουαρίου 2020, οι φοιτητές παρακολούθησαν σεμινάριο ζαχαροπλαστικής με θέμα τη γιορτή του Αγίου Βαλεντίνου όπου μαζί με τους εκπαιδευτές τους, κα. Μαρία Προδρόμου και κ. Γιώργο Πισιήλη, ετοίμασαν γλυκές δημιουργίες σε σχήματα καρδιάς, cupcakes, πολύχρωμες μπισκοτένιες καρδούλες και λαχταριστές σοκολατένιες τούρτες!

Valentines seminar 1
Valentines seminar 2
Valentines seminar 3
Valentines seminar 4

Κυπριακή και Μοντέρνα Αρτοποιία - 18/02/2020

Πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 18 Φεβρουαρίου 2020 στους φοιτητές του Προγράμματος Σπουδών με επικέντρωση την Αρτοποιία και Ζαχαροπλαστική σεμινάριο με θέμα  «Κυπριακή και Μοντέρνα Αρτοποιία» με καλεσμένους τον έμπειρο εκπαιδευτή κ. Μιχαλάκη Διόλα και τον κ. Ανδρέα Κωνσταντίνου, ιδιοκτήτη του ζαχαροπλαστείου mAKaron. Παρόντες ήταν και καθηγητές του Κολλεγίου, οι οποίοι βοήθησαν στον προγραμματισμό και την ομαλή διεξαγωγή του σεμιναρίου.

Cypriot Bakery 1
Cypriot Bakery 2
Cypriot Bakery 3
Cypriot Bakery 4
Cypriot Bakery 5
Cypriot Bakery 6

Γερμανική Κουζίνα - 18/02/2020

Στο πλαίσιο του μαθήματος «Πρακτική Μαγειρική» ετοιμάστηκε ένα επαγγελματικό μπουφέ Γερμανικής Κουζίνας για να επιδείξουν οι φοιτητές τις γνώσεις και τις ικανότητες που έχουν αποκτήσει. Στην Γερμανική Κουζίνα επιλέχθηκε ως Chef ο φοιτητής Ειρηναίος Τσαγκάρης, ο οποίος  μαζί με τους συμφοιτητές του συνεργάστηκε άρτια και ετοίμασαν ένα πλούσιο μπουφέ με διάφορα παραδοσιακά φαγητά της Γερμανικής Κουζίνας.

German Cuisine 1
German Cuisine 2
German Cuisine 3
German Cuisine 4

Γαλλική Κουζίνα - 25/02/2020

"Viva la France!" ήταν το σύνθημα της πρακτικής αυτής άσκησης. Την Τρίτη 25 Φεβρουαρίου 2020 οι δευτεροετείς φοιτητές των Επισιτιστικών Σπουδών ετοίμασαν ένα Γαλλικό μενού 7 πιάτων με Chef τον φοιτητή Πέτρο Παντζιαρά. Ο Γενικός Διευθυντής του Κολλεγίου τίμησε με την παρουσία τους φοιτητές απολαμβάνοντας ένα υπέροχο δείπνο, όπως ο ίδιος ομολόγησε. Έδωσε πολλά συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα για τις υπέροχες και πρωτόγνωρες γεύσεις  που παρασκεύασαν αλλά κυρίως για τον επαγγελματισμό που επέδειξαν ως ομάδα αλλά και σε ατομικό επίπεδο.

French Cuisine 1
French Cuisine 2