Πρακτική άσκηση Ιουνίου των φοιτητών «Κηποτεχνίας και Σχεδιασμός Κήπου»

26 Ιουνίου 2020

Οι φοιτητές των Αξιολογημένων – Πιστοποιημένων Προγραμμάτων Σπουδών «Κηποτεχνία» και «Κηποτεχνία και Σχεδιασμός Κήπου» του KES College, μετά το πέρας των εξετάσεων και τηρώντας όλα τα μέτρα ασφάλειας και προστασίας της υγείας του Υπουργείου Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας, πραγματοποίησαν, με τη φυσική τους παρουσία στο Κολλέγιο και σε εξωτικούς χώρους, τα πρακτικά και εργαστηριακά μαθήματα, τα οποία δεν ήταν δυνατό να προσφερθούν εξ αποστάσεως.

Στο πλαίσιο του μαθήματος «Φυτά Χλόης και Μωσαϊκού», οι πρωτοετείς φοιτητές επισκέφθηκαν στις 9 Ιουνίου 2020 τα φυτώρια της πρωτοποριακής εταιρείας GreenTech στο χώρο του έτοιμου χλοοτάπητα και κατασκευών χώρων πρασίνου. Ο Γεωπόνος και οι τεχνικοί της εταιρείας υποδέχθηκαν στις εγκαταστάσεις τους στο Γέρι τους φοιτητές και τους ξενάγησαν στους χώρους καλλιέργειας έτοιμου χλοοτάπητα. Η εταιρεία εξειδικεύεται στην καλλιέργεια συγκεκριμένων ποικιλιών γρασιδιού καθώς είναι αυτή που έχει εγκαταστήσει τους χλοοτάπητες του ΓΣΠ και ΑΕΚ ΑΡΕΝΑ. Οι φοιτητές είχαν την ευκαιρία να υποβάλουν ερωτήσεις και να επιλύσουν απορίες σχετικά με τον τρόπο καλλιέργειας και συντήρησης του χλοοτάπητα. Οι άνθρωποι της GreenTech έδωσαν συμβουλές και μοιράστηκαν μικρά και μεγάλα μυστικά για τους χλοοτάπητες.

Στο ίδιο πλαίσιο μαθήματος άλλη ομάδα πρωτοετών φοιτητών εγκατέστησε με επιτυχία έτοιμο χλοοτάπητα σε ιδιωτικές κατοικίες στη περιοχή του Λυθροδόντα υπό την επίβλεψη καθηγήτριας και του συνεργάτη κ. Θ. Πιτταρά. Η εμπειρία για τους φοιτητές ήταν σημαντική, η αλλαγή στο χώρο ήταν απίστευτη. Οι φοιτητές είχαν την ευκαιρία να εξοικειωθούν με τεχνικές επιτυχούς εγκατάστασης έτοιμου χλοοτάπητα. Ο χλοοτάπητας ποικιλίας village green ήρθε σε κομμάτια και οι φοιτητές συναρμολογούσαν και μεταμόρφωναν το χώρο.

Στις 10 Ιουνίου οι πρωτοετείς φοιτητές επισκέφθηκαν το φυτώριο Σολωμού στη Νήσου όπου είχαν την ευκαιρία να αναγνωρίσουν είδη φρακτικών φυτών σε διαφορετικά στάδια ανάπτυξης, να τα συγκρίνουν αλλά και να τα μεταφυτεύσουν σε μεγαλύτερα φυτοδοχεία. Η πρακτική αυτή έγινε στο πλαίσιο του μαθήματος «Φρακτικά Φυτά», όπου διδάχτηκαν ότι η σωστή μεταφύτευση είναι το κλειδί για την επιτυχή εγκατάσταση των καλλωπιστικών φυτών.

Στο πλαίσιο του μαθήματος «Ετήσια και Διετή Φυτά» διεξήχθησαν εργαστηριακά μαθήματα στο φυτώριο Σολωμού στις 11 και 18 Ιουνίου 2020 όπου οι φοιτητές είχαν την ευκαιρία να επιλέξουν και να μεταφυτέψουν ετήσια και διετή φυτά σε φυτοδοχεία της επιλογής τους, να τα συνδυάσουν μόνοι τους τόσο χρωματικά όσο και βάσει των υδατικών αναγκών τους. Επίσης, είχαν την δυνατότητα να  εξοικειωθούν με τη φροντίδα εποχιακών βολβωδών φυτών, το καθάρισμα και το κορυφολόγημα διετών φυτών.

Περαιτέρω, στο πλαίσιο των μαθημάτων «Φρακτικά Φυτά» και «Διαδικασία Σχεδιασμού στην Κηποτεχνία», οι φοιτητές επισκέφθηκαν συνοδεία των καθηγητών τους, κα. Χριστίνα Χριστοδούλου και κ. Δημήτρη Τσιμούρη το κτήμα Παττίχη στην περιοχή Σιά και περιηγήθηκαν στους χώρους με την περίτεχνη τοπιοτέχνηση και τα ιδιαίτερα φρακτικά είδη. Η κα. Χριστοδούλου, ως υπεύθυνη συντήρησης των χώρων του κτήματος, απάντησε σε ερωτήματα σχετικά με τη φύτευση και τη συντήρηση του κήπου όπου και διενεργήθηκε κλάδεμα φρακτικών φυτών αλλά και ο κ. Τσιμούρης έδωσε κατευθυντήριες γραμμές για τον σχεδιασμό κήπου σε σχετική εργασία που ανατέθηκε.

Οι δευτεροετείς φοιτητές του Προγράμματος Σπουδών «Κηποτεχνία» επισκέφθηκαν τη Βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου Κύπρου στο πλαίσιο των μαθημάτων «Αστική Κηποτεχνία» και «Κατασκευές Κήπου ΙΙ» και έτυχαν ξενάγησης από τον διακεκριμένο Κύπριο Αρχιτέκτονα Τοπίου κ. Φώτο Φωτίου, Διευθυντή της Garden Master που ανέλαβε την υλοποίηση του πολυσχιδούς έργου που φέρει την υπογραφή του διάσημου Αρχιτέκτονα Ζαν Νουβέλ. Πρόκειται για ένα έργο κόσμημα με τη μορφή ενός νέου γεωγραφικού στοιχείου. Ένας τεχνητός λόφος, παρομοίου σχήματος με τους παρακείμενους στην περιοχή, πέρα από το ρόλο που επιτελεί ως οικοδόμημα, εντάσσεται στο μορφολογικό παιγνίδι του φυσικού τοπίου της περιοχής. Ο κ. Φωτίου είχε την καλοσύνη να απαντήσει σε όλες τις ερωτήσεις των φοιτητών αναφορικά με την υλοποίηση και εγκατάσταση του φυτικού υλικού στο κτήριο, τις ιδιαιτερότητες που υπάρχουν στη διαδικασία της συντήρησης αλλά και του περιβάλλοντος χώρου. Οι φοιτητές είχαν την ευκαιρία να δουν νέες τεχνικές εγκατάστασης φυτών εδαφοκάλυψης αλλά και να σχολιάσουν μαζί με τον κ. Φωτίου το σχεδιασμό και τη χρήση ιθαγενών/ ξηρανθεκτικών  ειδών.

Στο πλαίσιο του μαθήματος «Αυτόματα Συστήματα Άρδευσης», οι δευτεροετείς φοιτητές εγκατέστησαν εξ ολοκλήρου, με κεντρικό σωλήνα, μακαρόνια και ρυθμιζόμενης ροής σταγόνες, μικρό αρδευτικό σύστημα στους χώρους του Κολλεγίου σε φυτοδοχεία διαφόρων διαστάσεων. Στόχος του εργαστηρίου αυτού ήταν η δημιουργία ενός μικρού ανθόκηπου στο χώρο του Κολλεγίου με αυτόνομο πότισμα.

Το KES College ευχαριστεί θερμά την εταιρεία GreenTech, το συνεργάτη Θ. Πιτταρά, τα Φυτώρια Σολωμού, το Πανεπιστήμιο Κύπρου και τον κ. Φωτίου για τη φιλοξενία και την καθοδήγηση των φοιτητών του στο πλαίσιο της επιμόρφωσής τους.

gardening practice 1
gardening practice 2