Σεμινάριο Συμβουλές Μακιγιάζ για μια επαγγελματία Βοηθό (Τεχνικό) Φαρμακείου ή Ιατρική Επισκέπτρια

30 Νοεμβρίου 2020

Στις 18 Νοεμβρίου 2020, εγκαινιάστηκε ο νέος κύκλος των εξ αποστάσεως (ONLINE) Εκπαιδευτικών και Εμπειρικών Σεμιναρίων για τους φοιτητές των Προγραμμάτων Σπουδών «Βοηθοί (Τεχνικοί) Φαρμακείου» και «Ιατρικοί Επισκέπτες», του KES College.

Τα ONLINE Σεμινάρια διοργανώνονται κάθε Τετάρτη, από τις 15:00 έως τις 16:00, και έχουν στόχο να εκπαιδεύσουν όλους τους φοιτητές των πιο πάνω Προγραμμάτων του Κολλεγίου με ποικίλη και ενδιαφέρουσα θεματολογία.

Το πρώτο ONLINE Σεμινάριο αφορούσε την τέχνη του Μακιγιάζ. Η διάλεξη παραχωρήθηκε από την κα. Μαρκέλλα Σιαρλή, Συντονίστρια των Προγραμμάτων Σπουδών Αισθητικής τριετούς και τετραετούς φοίτησης. Η κα. Σιαρλή παρουσίασε στις συμμετέχουσες, που δεν ήταν άλλες από τις φοιτήτριες των ομώνυμων Προγραμμάτων, τα μυστικά για ένα τέλειο αλλά συνάμα απλό μακιγιάζ, για μια άψογη επαγγελματική εμφάνιση στο χώρο της εργασίας τους, είτε αυτό θα είναι το Φαρμακείο είτε μια επίσκεψη με σκοπό την επιστημονική ενημέρωση ενός γιατρού είτε οπουδήποτε αλλού.

Το εν λόγω Σεμινάριο Μακιγιάζ, θα πραγματοποιηθεί και με φυσική παρουσία, όταν και εφόσον το επιτρέψουν οι καταστάσεις, έτσι ώστε οι φοιτήτριες του Προγράμματος Σπουδών Αισθητικής να μακιγιάρουν τις φοιτήτριες των Προγραμμάτων Σπουδών Βοηθοί (Τεχνικοί) Φαρμακείου» και «Ιατρικοί Επισκέπτες» και ταυτόχρονα, να γίνει μια εποικοδομητική διάλεξη και συζήτηση.

Οι φοιτήτριες των Προγραμμάτων Σπουδών «Βοηθοί (Τεχνικοί) Φαρμακείου» και «Ιατρικοί Επισκέπτες» εγκαινίασαν με μεγάλο ενθουσιασμό το νέο κύκλο των ONLINE Σεμιναρίων τόσο με την αθρόα παρουσία τους όσο και με τις εύστοχες απορίες που υπέβαλαν.

Το KES College επιθυμεί την πολυεπίπεδη επαγγελματική κατάρτιση των φοιτητών του, οι οποίοι θα μπορούν να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις των μελλοντικών τους επαγγελμάτων. Η εμφάνιση διαδραματίζει σπουδαίο ρόλο στην πρώτη εντύπωση και στη συνολική εικόνα ενός επαγγελματία, πόσο μάλλον για επαγγέλματα όπως οι Βοηθοί (Τεχνικοί) Φαρμακείου, που σχετίζονται άμεσα με την εξυπηρέτηση πελατών στο χώρο του Φαρμακείου, αλλά και οι Ιατρικοί Επισκέπτες, στο πλαίσιο της επίσκεψής τους σε επαγγελματίες υγείας.

Ας μην ξεχνάμε ότι έχουμε μόνο μία ευκαιρία για να δημιουργήσουμε την πρώτη εντύπωση. Ας φροντίσουμε να είναι η καλύτερη!

Makigiaz 2
Makigiaz 1