Ο ρόλος του SELFIE στο έργο Erasmus+ “STEM in Education”, από την Δρ Έλενα Αναστασίου

24 Σεπτεμβρίου 2020

Στο πλαίσιο της συμμετοχής του KES COLLEGE στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus+ “STEM in Education” η Εκπαιδευτική Λειτουργός του Κολλεγίου, Δρ. Έλενα Αναστασίου παραχώρησε συνέντευξη σε λειτουργό της Ευρωπαϊκής Επιτροπή, για τη χρήση του εργαλείου SELFIE (Self-reflection on Effective Learning by Fostering the use of Innovative Educational technologies/ Αυτοαξιολόγηση για την αποτελεσματική μάθηση με την ενίσχυση της χρήσης καινοτόμων εκπαιδευτικών τεχνολογιών).

Το εργαλείο SELFIE μπορεί να βοηθά ένα σχολείο να λαμβάνει τεκμηριωμένες αποφάσεις μέσω της επανεξέτασης και της συνεχούς βελτίωσης του τρόπου με τον οποίο χρησιμοποιούνται οι ψηφιακές τεχνολογίες για τη διδασκαλία, τη μάθηση και την αξιολόγηση.

Το έργο “STEM in Education” στοχεύει να ενθαρρύνει και να εμπνεύσει τους εκπαιδευτικούς των μαθημάτων STEM (Επιστήμη, Τεχνολογία, Μηχανική, Μαθηματικά) στην επαγγελματική εκπαίδευση να διδάξουν χρησιμοποιώντας καινοτόμα ψηφιακά εργαλεία και υποστηρικτική Τεχνολογία Πληροφοριών και Επικοινωνιών (ΤΠΕ).

Το KES College είναι ο υπεύθυνος συνεργάτης στο Πρόγραμμα για τη διεξαγωγή έρευνας και τη συλλογή δεδομένων με τη χρήση του εργαλείου SELFIE.

Περισσότερες πληροφορίες για το έργο και τη συνέντευξη που έχει παραχωρηθεί στην επίσημη σελίδα της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, μπορείτε να βρείτε  στον πιο κάτω σύνδεσμο: