Μνημόνιο Συνεργασίας  μεταξύ KES COLLEGE και ANGEO & CO. LIMITED

Μνημόνιο Συνεργασίας μεταξύ KES COLLEGE και ANGEO & CO. LIMITED

26 Σεπτεμβρίου 2022

Υπογράφτηκε στις 16 Σεπτεμβρίου 2022  νέο Μνημόνιο Συνεργασίας μεταξύ της  Σχολής Επισιτιστικών, Ξενοδοχειακών και Τουριστικών Σπουδών του KES College και της εταιρείας  ANGEO & CO. LIMITED. Η νέα αυτή συμφωνία αποτελεί επέκταση της μακρόχρονης συνεργασίας των δύο μερών και αποσκοπεί στην ενίσχυση των μεταξύ τους εκδηλώσεων, σεμιναρίων, παρουσιάσεων και άλλων δραστηριοτήτων.

Μέσα από τη συνεργασία αυτή, τα επαγγέλματα των Αρτοποιών, Ζαχαροπλαστών και Μαγείρων  αλλά ιδιαίτερα των φοιτητών της Σχολής Επισιτιστικών, Ξενοδοχειακών και Τουριστικών Σπουδών του Κολλεγίου ενισχύονται με  υψηλού επιπέδου επαγγελματική εκπαίδευση και κατάρτιση.

H Κύπρος ως τουριστική χώρα χρειάζεται τέτοιες συνεργασίες οι οποίες προάγουν τον επαγγελματισμό και βελτιώνουν τις δεξιότητες, τις γνώσεις αλλά και τις ικανότητες των φορέων του χώρου.

Το KES College με αυτή τη συνεργασία, στόχο έχει να συμβάλλει στην ενίσχυση της προσπάθειας που ηγείται το Υφυπουργείο Τουρισμού, μαζί με άλλους φορείς, για βελτίωση των υπηρεσιών που προσφέρονται στο πλαίσιο του τουρισμού τόσο στην Κυπριακή όσο και στη Διεθνή αγορά. Μέλημά του είναι η ποιοτική και σφαιρική προσφορά  γνώσεων στους φοιτητές του στο πλαίσιο των σπουδών τους σε συνδυασμό με γνωριμίες από τη βιομηχανία. Ειδικά, η βιομηχανία της Ζαχαροπλαστικής έχει βελτιωθεί σε τέτοιο βαθμό ώστε να χρειάζεται συνεχής επικαιροποίηση των γνώσεων όσων ασχολούνται με το είδος, πόσω μάλλον των φοιτητών ενός καταξιωμένου στο είδος Κολλεγίου όπως είναι το KES College που νοιάζεται για τη συνεχή επιμόρφωση και εκπαίδευσή τους .

Το KES College απευθύνει θερμές ευχαριστίες προς την εταιρεία ANGEO & CO. LIMITED, η οποία πρωτοπορεί και είναι καταξιωμένη στον τομέα της.