Εκπαιδευτική επίσκεψη των φοιτητών του Προγράμματος Σπουδών «Δημοσιογραφία με Δημόσιες Σχέσεις» στις εγκαταστάσεις του ΡΙΚ

12 Μαρτίου 2023

Τις εγκαταστάσεις του Ραδιοφωνικού Ιδρύματος Κύπρου (ΡΙΚ), επισκέφθηκαν τη Δευτέρα, 6 Μαρτίου 2023, οι τριτοετείς φοιτητές του Αξιολογημένου - Πιστοποιημένου Προγράμματος Σπουδών «Δημοσιογραφία με Δημόσιες Σχέσεις» του KES College.

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του μαθήματος «Τηλεοπτική Παραγωγή» και «Μοντάζ» και είχε, μεταξύ άλλων, σκοπό οι φοιτητές να δουν στην πράξη τα διάφορα στάδια μιας ολοκληρωμένης τηλεοπτικής παραγωγής και παράλληλα, να εξοικειωθούν με τις ορολογίες της τηλεόρασης και τα διάφορα τμήματα ενός τηλεοπτικού σταθμού.

Τους φοιτητές υποδέχθηκε ο Γενικός Διευθυντής του ΡΙΚ, κ. Θανάσης Τσώκος, ο οποίος αναφέρθηκε στα καθήκοντα και τις υποχρεώσεις των δημοσιογράφων, τις προκλήσεις που αντιμετωπίζουν, τον τρόπο λειτουργίας τόσο του ΡΙΚ όσο και της δημοσιογραφίας γενικότερα, ως επίσης και τις ευκαιρίες που δίνει το ΡΙΚ στους νέους ανθρώπους που επιθυμούν να ακολουθήσουν το επάγγελμα του δημοσιογράφου.

Στη συνέχεια, η Υπεύθυνη των Δημοσίων Σχέσεων του ΡΙΚ, κα. Έλενα Μακρή, ανέλαβε τη ξενάγηση των φοιτητών. Οι φοιτητές ενημερώθηκαν για την ιστορική πορεία της λειτουργίας του ΡΙΚ και συγκεκριμένα ότι το Κυπριακό Ραδιόφωνο ξεκίνησε να εκπέμπει το 1953 και η Κυπριακή Τηλεόραση το 1957 μέχρι σήμερα, ενώ επισκέφθηκαν τα ραδιοφωνικά και τηλεοπτικά στούντιο του σταθμού, τους χώρους όπου γίνεται το μοντάζ, το control room, το Δελτίο Ειδήσεων, ενώ παρακολούθησαν ζωντανά και την εκπομπή της Ελπίδας Ιακώβου «Όμορφη Μέρα».

Η ξενάγηση ολοκληρώθηκε στο μουσείο του ΡΙΚ, το οποίο περιλαμβάνει έκθεση με πλήρη τεκμηρίωση του πιο σημαντικού υλικού που χρησιμοποιήθηκε από τη Δημόσια Ραδιοτηλεόραση στο πέρασμα των χρόνων.

Τους φοιτητές συνόδεψαν οι καθηγητές τους, κ. Χριστόφορος Ροδίτης και κα. Μαρίνα Χρυσοστόμου.

Μέσα από τις επισκέψεις αυτές, το KES College επιδιώκει όπως οι φοιτητές του αποκτήσουν ολοκληρωμένο τηλεοπτικό εγχείρημα ενημερωτικού χαρακτήρα που να πληροί τα επαγγελματικά πρότυπα της τηλεόρασης με απώτερο στόχο  να αποκτήσουν τις απαραίτητες γνώσεις, ικανότητες και δεξιότητες που χρειάζονται για τη μετέπειτα πορεία τους στο τομέα της ειδικότητάς τους.