Εκπαίδευση σε καινοτόμες πρακτικές αντιμετώπισης της ερημοποίησης

01 Νοεμβρίου 2021

Στην ημερίδα με θέμα «Aντιμετώπιση της ερημοποίησης μέσω της προώθησης αειφόρων καλλιεργητικών συστημάτων» στο Αγρόκτημα  και το Εκπαιδευτικό Κέντρο Ατσάς συμμετείχαν στις 23/10/2021 οι φοιτητές του Προγράμματος Σπουδών «Τεχνικός Παραγωγής Βιολογικών Προϊόντων» του KES College στο πλαίσιο των εκδηλώσεων του Εθνικού Αγροτικού Δικτύου.

Στη διάρκεια της εκδήλωσης που οργάνωσε το Ίδρυμα Λάονα, οι φοιτητές ενημερώθηκαν για πρωτοποριακές τεχνικές στη βιολογική γεωργία και στην γεωργία της αναγέννησης που εφαρμόζονται στο κτήμα Ατσάς και έχουν οδηγήσει στην παραγωγή κορυφαίας ποιότητας ελαιόλαδου εξαιρετικά πλούσιου σε πολυφαινόλες.

Την εκδήλωση χαιρέτησαν η Δρ. Άρτεμις Γιορδαμλή, Διευθύνουσα Σύμβουλος Ιδρύματος Λαόνα, ο κύριος Γεώργιος Δαυίδ,  Ιδρυτής του Εκπαιδευτικού Κέντρου Ατσάς και ιδιοκτήτης του ομώνυμου Αγροκτήματος. Στις ομιλίες τους οι Δρ. Δημήτριος Σαρρής, Διευθυντής του KES Research Center και ο Δρ. Χρήστος Καβαλάρης από το Τμήμα Γεωπονίας, Φυτικής Παραγωγής & Αγροτικού Περιβάλλοντος του Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας αναφέρθηκαν στις σύγχρονες προκλήσεις που παρουσιάζει η αγροτική παραγωγή σε Κύπρο και Ελλάδα υπό την απειλή της ερημοποίησης προερχόμενη από την άροση και την κλιματική αλλαγή.

Παρουσίασαν, δε, κερδοφόρες εναλλακτικές για τους αγρότες ικανές να προστατεύσουν από την ερημοποίηση όπως η συγκαλλιέργεια, η εδαφοκάλυψη και η προετοιμασία των φυτών για ανάπτυξη βαθιών ριζών για τα καρποφόρα δένδρα. Επίσης,  στα σιτηρά ανέδειξαν τα οικονομικά και περιβαλλοντικά οφέλη της μειωμένης κατεργασίας ή και της ακατεργασίας του εδάφους και της απευθείας σποράς στα υπολείμματα της προηγούμενης σοδειάς με ειδική σπαρτική μηχανή.