Εκδήλωση δενδροφύτευσης και ευαισθητοποίησης για την προστασία της βιοποικιλότητας

30 Μαρτίου 2021

Τα Προγράμματα Σπουδών «Κηποτεχνία» και «Κηποτεχνία και Σχεδιασμός Κήπου» της Σχολής Περιβαλλοντικών Σπουδών του KES College σε συνεργασία με το KIDS LAB του Ινστιτούτου Βιολογικών Επιστημών Φλέμινγκ και την Ιερά Μητρόπολη Τριμυθούντος πραγματοποίησαν το Σάββατο 27 Μαρτίου 2021 εκδήλωση δενδροφύτευσης στο νέο μεσογειακό βοτανικό κήπο της ενορίας Ι.Ν. Αγ. Γεωργίου Βάβλας στην Ορεινή Λάρνακας.

Φυτεύτηκαν συνολικά 50 Δαμασκηνές τριανταφυλλιές όπου οι κάτοικοι του χωριού θα μπορούν να τις χρησιμοποιούν για παραγωγή ροδόνερου.

Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης, οι φοιτητές  και καθηγητές του KES College δίδαξαν στους μικρούς εθελοντές του KIDS LAB τα «μυστικά» μιας επιτυχημένης δενδροφύτευσης και ευαισθητοποίησαν τα παιδιά για την προστασία της βιοποικιλότητας και του περιβάλλοντος.

Ο κήπος σχεδιάστηκε και διαμορφώθηκε από τους φοιτητές σε συνεργασία με τους καθηγητές των Προγραμμάτων Σπουδών «Κηποτεχνία» και «Κηποτεχνία και Σχεδιασμός Κήπου» το Νοέμβριο του 2020 στο πλαίσιο της κοινωνικής προσφοράς της Σχολής Περιβαλλοντικών Σπουδών του KES College.

Τα Προγράμματα Σπουδών της Σχολής Περιβαλλοντικών Σπουδών του KES College θα συνεχίσουν την κοινωνική τους προσφορά υποστηρίζοντας τη δημιουργία και άλλων κήπων σε κοινότητες, σχολεία και άλλους χώρους ομορφαίνοντας και πρασινίζοντας την Κύπρο.

Θερμές ευχαριστίες στην Ιερά Μητρόπολη Τριμυθούντος και στους κατοίκους της Βάβλας για την υποστήριξη που προσέφεραν στην εκδήλωση.

Dentrofitefsi
Dentrofitefsi 1