Απονομή Διπλωμάτων από το Royal Society for Public Health -RSPH

09 Ιουνίου 2021

Πραγματοποιήθηκε την Τρίτη, 08 Ιουνίου 2021 η απονομή των Διπλωμάτων στους φοιτητές της Σχολής Επισιτιστικών, Ξενοδοχειακών και Τουριστικών Σπουδών του KES College, οι οποίοι έλαβαν μέρος και πέτυχαν στις εξετάσεις της παγκοσμίου φήμης Βασιλικής Εταιρείας Δημόσιας Υγείας (Royal Society for Public Health - RSPH).

Η Βασιλική Εταιρεία Δημόσιας Υγείας (RSPH) είναι μια ανεξάρτητη φιλανθρωπική οργάνωση εκστρατείας και εκπαίδευσης αφιερωμένη στη βελτίωση και την προστασία της υγείας των ανθρώπων τόσο στο Ηνωμένο Βασίλειο όσο και σε όλο τον κόσμο.

Το KES College, εδώ και χρόνια λειτουργεί ως εξεταστικό κέντρο της Βασιλικής Εταιρείας Δημόσιας Υγείας (RSPH) για ειδικά θέματα που σχετίζονται με την Υγεία και αυτό αποτελεί ιδιαίτερη τιμή για το Κολλέγιο αλλά και απόδειξη των υψηλού επιπέδου εργασιών που επιτελεί.

Κατά την τρέχουσα χρονιά και δη, τον Μάϊο του 2021, παρακάθησαν στις εξετάσεις 21 φοιτητές και επαγγελματίες στις πιο κάτω εξετάσεις:

1] Level 2 Αward in Food Safety in Catering

2] Foundation Certificate in HACCP

3] Level 2 Award in Health & Safety in the Workplace

Αξίζει να σημειωθεί ότι το ποσοστό επιτυχίας ήταν 100% και αυτό αντικατοπτρίζει την ποιοτική εκπαίδευση και τη σκληρή δουλειά που γίνεται από όλο το διδακτικό προσωπικό στο KES College.

Το KES College ως εξεταστικό κέντρο πραγματοποιεί επίσης, εξετάσεις και στο Level 3 Award in Supervising Food Safety in Catering, το οποίο απευθύνεται κυρίως σε επαγγελματίες στο χώρο των τροφίμων που έχουν εποπτικές θέσεις και θέλουν να πιστοποιηθούν με προσόντα αναγνωρισμένης αξίας. Για τις εξετάσεις αυτές, οι ενδιαφερόμενοι προτρέπονται να επικοινωνήσουν με το Κολλέγιο για περισσότερες πληροφορίες.

Ο Συντονιστής των Προγραμμάτων Σπουδών της Σχολής Επισιτιστικών, Ξενοδοχειακών και Τουριστικών Σπουδών, κ. Παναγιώτης Χατζησυμεού έδωσε συγχαρητήρια σε όλους τους φοιτητές  επισημαίνοντας την αξία της εξέτασης αυτής και στη συνέχεια παρέδωσε τα Διπλώματα στους επιτυχόντες φοιτητές πλαισιωμένος από τον Γενικό Διευθυντή του KES College.

Στο πλαίσιο της απονομής αυτής, ο Γενικός Διευθυντής του KES College, κ. Πέτρος Στυλιανού συνεχάρη όλους τους φοιτητές και τους τόνισε πόσο σημαντικά και αναγκαία είναι τα προσόντα που απέκτησαν και πόσο χρήσιμα θα τους φανούν στην πορεία σε όποια βιομηχανία και αν δραστηριοποιηθούν, όπως ξενοδοχεία, εστιατόρια, αρτοποιεία, κρεοπωλεία, νοσοκομεία, κ.λπ.

Κατά τη διάρκεια της απονομής των Διπλωμάτων εφαρμόστηκαν αυστηρά όλα τα ισχύοντα μέτρα και πρωτόκολλα ασφάλειας και υγείας κατά της νόσου COVID-19.